Danışmanlık ve Telekom sektöründe çalışan iki idealist genç yapay zeka alanında başarılara imza atmaya başladılar. Ülkemizin yapay zeka teknolojisini kaçırmaması için elini taşın altına koyan girişimcilerimiz adından söz ettirir işler gerçekleştiriyor. İşte bunlardan bazıları.

Tamamen Yapay Zekalı Mobil Uygulamalar

Door Teknoloji sayesinde artık mobil uygulamalarda kullanabileceğimiz bir yapay zekaya sahibiz. Edindiğimiz bilgiye göre yaklaşık bir yıl önce mobil uygulamaların yapay zekalı haline gelmesi için çalışmaya başladılar ve gelinen noktada özel veya kamu fark etmeden her mobil uygulamanın yapay zekayla çalışmasını başardılar. Yapay zeka mobil uygulamalarda kullanıcıyı tanıyabiliyor ve her kullanıcı için kişisel asistan hizmeti verebiliyor. Yani mobil uygulamanın arkasında her kullanıcı için bir asistan var gibi düşünün. Mobil uygulamasını kaç milyon kişi kullanıyorsa o kadar sayıda asistana sahip oluyor firmalarımız. Ayrıca bu asistanlar müşteri ilişkileri yönetimi ya da tele-servis/satış/destek gibi konularda müşteriyi kişisel olarak tanıma özelliğine sahip. Şimdi çağrı merkezlerinde insanı tanımayan elemanlar ya da otomatik yönlendirmeli kayıt sisteminin sıkıcılığını düşünürsek, bizi tanıyan, karşılaştığımız sorunları hızlıca çözebilen bir zeka hiç fena olmaz. Dakikalarca telefonlarda beklememize de gerek kalmaz.

Sosyal Sorumluluk Sahibi Yapay Zeka

Girişimcilerimizin geliştirdiği ikinci teknolojiyse insan gibi sosyal sorumluluk ve hayırsever özellikli yapay zeka. Bugüne kadar yapay zeka denildiğinde aklımıza sürekli işimizi elimizden alacak ve dünyayı ele geçirecek bir şey gelirdi. Oysa Door Teknoloji tarafından geliştirilen yapay zeka öğrenci, kadın, engelli başta olmak üzere hayvan ve doğa içinde destek ve kampanyalar düzenleyebiliyor. İhtiyaç sahiplerini destekleme süreçlerini kendi kendine insana gerek kalmadan hayata geçirebiliyor. Şimdilik Doorapp isimli mobil uygulamanın kullanıcılarına hizmet veren bu teknolojiden faydalanmak için uygulamayı cep telefonunuza indirmeniz yeterli. Doğru ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı, tarafsız değerlendirme yapmayı ve insan hatalarını azaltmayı başarabilen, duygusal ve sevecen bir yapay zekayla karşı karşıyayız. Belki dünyayı robotlar ele geçirdiğinde bizim tarafımızı tutacak yapay zeka bu hayırsever yapay zeka olacak.

Yapay Zekalı Otoyollar

Girişimcilerimizin üzerinde çalıştıkları diğer bir konuda yapay zekalı otoyol. Otonom (şoförsüz) araçların yollara çıkmasıyla birlikte şuan kullandığımız kara yollarının da bu araçlara uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bu alanda ülkemizde hiç bir çalışma olmayıp yalnızca yollara sensör sistemi takılarak hazırlanılmaktadır. Oysa yolların bizzat yapay zekalı hale getirilip sürücüsüz araçların kaza oranlarının düşürülmesi, güvenli seyahatin sağlanması, trafik yönetiminin gerçekleştirilmesi, daha az yakıt tüketilmesi ve soluduğumuz havada fosil yakıtların etkisinin azaltılması gerekmektedir. Bu milli ekonomimiz içinde elzem bir durumdur.

Door Teknoloji kuran ve bu alanda öncü olan girişimcilerimizden yeni haberler geldikçe, siz okurlarımızla paylaşmaya devam edeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin